Praca w Holandii – jak prawidłowo rozliczyć wszystkie podatki

Holandia to jeden z najbardziej popularnych krajów, w których pracują Polacy. Do Holandii szybki i łatwy dojazd, a wysokie zarobki sprawiają, że niejednokrotnie tam jadą pełne rodziny. Jednak jeśli jest się zatrudnionym tam legalnie, to pamiętać należy o tym, aby prawidłowo się rozliczyć w obu skarbowych urzędach, czyli polskim i holenderskim. Nasze podatkowe przepisy działają bowiem w taki sposób, że w dużej części przypadków rozliczenie jest podwójne. Przede wszystkim to dotyczy posiadających polską rezydencję.

Pod tym hasłem kryje się mieszkanie na obszarze naszego kraju przynajmniej 183 dni na rok, lub posiadanie tutaj centrum interesów osobistych. O tej ostatniej kwestii wielu pracowników zapomina, wydaje im się że jeżeli pracują w Holandii przez cały rok, to nie obowiązuje ich ten przepis. Tak więc widać od razu że rozliczenie podatku z Holandii to nie jest wcale łatwa i prosta sprawa, i trzeba się dobrze w tym wszystkim orientować aby nie popełnić jakiegoś błędu. Przeważnie powinno to wyglądać tak, że w pierwszej kolejności pracownik rozlicza się w urzędzie skarbowym w Holandii, później w naszym, a na koniec wystąpić może o zwrot podatku.

Tak więc jeżeli się należy to podatek w Holandii będzie zwrócony, lecz może to trwać nawet rok czasu. Jeśli ktoś podejmie się wyzwania, to wszystkimi sprawami może się zająć samodzielnie, chociaż od razu należy powiedzieć, że będzie to wymagało to zdobycia odpowiedniej wiedzy. Inną możliwością będzie jakieś dobre biuro rachunkowe holandia, które zajmie się wszystkim. Wystarczy do niego dostarczyć komplet dokumentów otrzymanych od holenderskiego pracodawcy, aby mieć wszystko policzone.

Dużą zaletą współpracowania z biurem księgowym będzie to, że jego pracownicy znają bardzo dobrze wszystkie niuanse przepisów, i są w stanie zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie. W praktyce wynajęcie biura opłaca się też finansowo, jeżeli się spojrzy na księgowy holandia cennik, to wcale nie zapłaci się tak dużo, a odpadnie wiele pracy podczas wypełniania dokumentów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like