Jakie są popularne odmiany włoskiego sera mozzarella

Każdy miłośnik włoskich potraw doskonale wie, jak ważne w tej kuchni są sery mozzarella. Wprawdzie dzisiaj w większości krajów są one produkowane przez rodzime firmy, jednak nie ma co porównywać ich z tym, co oferują włoscy producenci. W dużym stopniu wynika to z mleka, lecz również i sposobów produkcji, które są strzeżoną bardzo tajemnicą wytwórców.

Największą popularnością cieszy się klasyczna mozzarella włoska, to ona właśnie stanowi podstawę wielu dań, w tym tak przez wszystkich lubianej pizzy. Jeszcze całkiem niedawno takim określeniem można było nazywać wyłącznie sery produkowane z mleka bawolego, lecz od pewnego czasu także i sery z mleka krowiego. Sam produkcyjny proces jest od wielu lat niezmienny. Do kadzi wlewa się krowie lub bawole mleko z podpuszczką, i wszystko się następnie podgrzewa. Po upływie dwóch godzin zaczyna się tworzyć skrzep, jaki potem zostaje odcedzany, podgrzewany i zalewany wodą o odpowiedniej temperaturze.

Na sam koniec całość jest schładzana, a później wymoczona w solance aby nadać odpowiedni smak. Lecz żeby otrzymać właściwą konsystencję, to należy mieć bardzo dużo wiedzy i doświadczenia, a serowarzy z Włoch jednak są wybitnymi specjalistami. Klasyczna mozzarella będzie ciągliwa i lekko sprężysta, posiada również łagodny, delikatny smak. Trochę inaczej będzie smakowała mozzarella buffala, jaką się produkuje z bawolego mleka. Ze względu na to, że to mleko ma znacznie więcej tłuszczu, to smak serów wytwarzanych z niego jest bardzo charakterystyczny, o lekkim kwaskowym posmaku.

Następnym wartym zaprezentowania serem z tej rodziny jest mozzarella burrata. ona mocno przypomina typową mozzarellę, lecz znacznie się od niej różni ze względu na sposób wytwarzania. W czasie niego do wszystkich kulek jest dodawana delikatna śmietanka, odpowiadająca za charakterystyczny, łagodny smak tego sera. Wszystkie te sery, jak również pozostałe produkty włoskie oryginalne są do kupienia w specjalistycznych sklepach, specjalizujących się w asortymencie tego typu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like