Czy istnieje efektywne, jednak nie nadzwyczaj twarde narzędzie windykacyjne? Atrakcyjna opcja to faktoring – interesujący ranking faktoringu. Wywiad gospodarczy jest jednym z najskuteczniejszych przyrządów w procesie dochodzenia roszczeń. Jest to ciąg czynności, które mają na celu zdobycie kolosalnej ilości wiadomości o dłużniku oraz jego majątku. Takie wiadomości są zwłaszcza niezbędne w przypadku nagminnego uchylania się od spłacania zobowiązań.
Jeśli okazuje się, iż dłużnik nie posiada majątku, którego jest jurydycznym posiadaczem, korporacja windykacyjna wypatruje majątku zamaskowanego. I w tym celu wykonuje wywiad. Pomimo tego, iż windykator może wywiadywać dłużnika bez jego zgody, nie może wykorzystywać nielegalnych metod pozyskiwania informacji. Wywiad nie jest sympatyczną odmianą sprawdzania prawdomówności dłużnika, jednak nieraz musi być przeprowadzony, bo tylko tak można ściągnąć zobowiązania. Wielu wierzycieli pyta o to czy funkcjonujące na rynku firmy windykacyjne realizują rozmowy ekonomiczne. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, często klient decyduje się na skorzystanie z takiej oferty.
Przedsiębiorcy, którzy mają problem z zapłaceniem należności muszą liczyć się z kontaktem z komórką windykacyjną wierzyciela. Jeśli takiej nie ma w wielu przypadkach kwestia kierowana jest do firm windykacyjnych. Uprawnienie, dzięki któremu konsument może żądać od kontrahenta zwrotu długu nosi nazwę wierzytelności. Oczywiście w zależności od branży, w jakiej działają dłużnicy, wierzytelność wolno różnie sklasyfikować. Istnieje, albowiem pięć kategorii wierzytelności oraz w sporych jednostkach windykacyjnych wielokrotnie istnieje kilka zespołów, które osobno absorbują się tymi typami roszczeń.
Alimenty oraz renty z tytułu niezdolności do pracy to pierwsze z wierzytelności. Druga kategoria to wierzytelności wynikające z ogłoszenia bankructw aktywności oszczędnościowej oraz z tytułu nie zrealizowania rolnikom kwoty za wręczone owoce oraz warzywa. Trzeci typ wierzytelności to, np. podatki oraz ubezpieczenia. Czwarta odmiana prognozuje, np. odszkodowania umowne. Ostatnia, innymi słowy piąta klasa to procent oraz darowizny.