Aluminium – najistotniejsze wiadomości na temat owego tworzywa

Aluminium to lekki, wytrzymały oraz wszechstronny metal, który ma dużo zastosowań w przeróżnych dziedzinach. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej znanych metali w przemyśle, budownictwie, transporcie, a nawet w artykule codziennym użytku. W tym tekście opiszemy właściwości aluminium, metody jego wyrobów oraz przeróżne zastosowania. Aluminium jest trzecim z reguły występującym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi, po tlenie oraz krzemie. Jest metaliczny, srebrny, giętki i lekki, a równocześnie nadzwyczaj wytrzymały. Jego masa wynosi około jednej trzeciej masy stali, co czyni go doskonałym do produkcji lekkich i wytrzymałych konstrukcji.

Aluminium jest też wybitnie odporny na korozję, bo tworzy na swojej nawierzchni warstwę tlenku, jaka chroni go przed dalszym utlenianiem – zobacz więcej na obróbka metali. Sposób wyrobów aluminium polega na ekstrakcji z boksydu glinu, innymi słowy bauxitu. Boksyt glinu jest rozdrabniany, a później przerabiany w celu otrzymania tlenku glinu, który jest następnie przetwarzany w aluminium. Przebieg ten jest zagmatwany oraz wymaga wielkich nakładów energii, ale to naturalnie dzięki temu aluminium jest dostępne w dużej ilości oraz w dogodnej cenie.

Aluminium ma wiele zastosowań w rozmaitych dyscyplinach. W przemyśle samochodowym jest stosowane do produkcji ram samochodów, felg, karoserii, a nawet silników, ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. W przemyśle lotniczym aluminium jest potrzebne do konstruowania płatowców, ze względu na własną solidność oraz niską wagę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like