Maszyna do docinania styropianu – jakie funkcjonalności mają znaczenie

Ze styropianu bardzo powszechnie korzysta branża budowlana i wykończeniowa. Ten popularny materiał bardzo dobrze się sprawdza na przykład do ociepleń różnych budynków, z tego też powodu jest on niezwykle chętnie w takiej postaci używany. Najczęściej jest oferowany w płytach o wymiarach 50 na 100 cm, oraz grubości od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Aby ułożyć odpowiednio arkusze styropianu na ścianach, często pojawia się potrzeba jego docięcia. Oczywiście można to wykonać piłką albo noże, lecz przede wszystkim powstałe krawędzie nie zawsze będą równe, a po drugie liczyć się będzie trzeba ze sporą ilością zanieczyszczeń.

Z takich też powodów w każdej z firm zajmujących się tego typu pracami na pewno przyda się maszyna do cięcia styropianu. Maszyny tego typu do drogich nie należą, a znacząco pozwalają przyspieszyć tempo robót oraz poprawić ich precyzję. Ich zasada działania jest niezwykle prosta. Cięcie styroduru odbywa się nagrzanym do odpowiedniej temperatury drutem.

Tym sposobem krawędzie, które powstają są bardzo równe i praktycznie bez strzępień, a poza tym w czasie pracy nie ma żadnych niepotrzebnych odpadów. Drut oporowy podłącza się do specjalnego zasilacza, najczęściej o mocy między 150W a 250W. Dużym plusem tej technologii jest również wygoda i szybkość codziennej pracy. Samo cięcie przebiega bardzo sprawnie, znacznie szybciej niż przy pomocy noża czy piłki. Poza tym dobra gilotyna do cięcia styropianu będzie miała jeszcze kilka przydatnych funkcjonalności, które sprawdzają się dobrze w niestandardowych sytuacjach.

Jedną z nich jest możliwość cieniowania styropianu, czyli robienia dwóch cieńszych płyt z jednej grubej. W takiej sytuacji drut zostaje unieruchomiony na odpowiednim poziomie, a potem operator tnie styropianowy arkusz na pół. W niejednym przypadku może się też przydać możliwość wycinania nietypowych kształtów, a to z kolei jest możliwe przez ustawienie oporowego drutu w pionie. Mając na uwadze wymienione zalety zakup tego typu urządzenia powinien stać się jedną z pierwszych decyzji w przypadku każdej firmy, która będzie pracowała ze styropianem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like