Kto powinien się postarać o wykonanie energetycznego świadectwa

Dobrze ocieplone budynki, posiadające szczelne okna, potrzebują znacznie mniej energii do grzania. Ma to nie tylko duży wpływ na płacone przez właściciela rachunki, ale też i na tematy wiążące się z dbaniem o środowisko. Przy budynkach o kiepskiej izolacji trzeba będzie wydać nawet kilka razy więcej na węgiel, prąd czy gaz, co w ogólnym rozrachunku jest powodem ogromnych kosztów. Dlatego też coraz większy nacisk się kładzie na te sprawy, zarówno jeśli chodzi o budowanie nowych obiektów zgodnie z odpowiednimi normami jak też modyfikacje istniejących.

Od jakiegoś czasu funkcjonuje również dedykowany dokument który poświadcza parametry energetyczne, znany także jako Świadectwo energetyczne Siedlce. Na podstawie przeprowadzonego audytu wyznacza zapotrzebowanie budynku na energię potrzebą chociażby do chłodzenia i ogrzewania, lecz również przygotowania ciepłej wody i oświetlenia.

Zakres wymagalności takich świadectw co jakiś czas ulega zmianie, aktualnie obowiązkowe są one przy wynajmie czy sprzedaży nieruchomości. Zrobienie takiego dokumentu umożliwi przyszłym właścicielom czy wynajmującym ustalić, jakie poniosą wydatki chociażby się wiążące z ogrzewaniem, ale także zaplanować ewentualne przeróbki. Dostarczenie świadectwa konieczne będzie na przykład podczas podpisywania notarialnego aktu, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane zostały kary. Ich wysokość wynieść może nawet pięć tysięcy złotych, z tego też powodu zdecydowanie lepiej jednak dopilnować tego obowiązku.

Zwłaszcza że ceny za Świadectwa energetyczne Piła są znacznie niższe niż wcześniej wspominane kary. Za sprawdzenie niewielkiego mieszkania trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych, a kwota półtora tysiąca bez problemów starczy na wielorodzinny, większy obiekt. Tego typu świadectwa wystawiane być mogą przez osoby dysponujące stosownymi uprawnieniami, a czas ich ważności wynosi 10 lat. Może się to jednak skrócić w przypadku, gdy w obiekcie przeprowadzono jakieś modernizacyjne prace wpływające na energetyczną charakterystykę.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like